• BİZ!
    TAMAMEN SAĞLIK SUNUYORUZ...

Ortodonti Ve Tedavi

ORTODONTİ

 Ortodonti, dişlere ait düzensizliklerin , yüz ve çene iskeletine ait uyumsuzlukların teşhis ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliğinin uzmanlık gerektiren bir bölümüdür. Çiğneme sistemine ve yüze ait bütün düzensizliklerin giderilmesi, bu bölgede estetik bir uyumun ve düzenli bir işleyişin sağlanması ortodontik tedavinin kapsamına girmektedir. Ortodontik tedavi ciddi bir planlama gerektiren, bilgi ve tecrübeye dayanan ve sadece ortodonti uzmanları tarafından yapılması gereken bir tedavidir. Ortodonti uzmanı ideal bir yüz estetiği ve çiğneme sisteminin sağlığını planlarken ,sanatıyla size doğal ideal bir gülüş kazandırmayı amaçlar.

YETİŞKİNLERDE ORTODONTİ

 Yetişkin bireylerde de dişleri ilgilendiren çapraşıklık ve uyumsuzluklar, her yaşta ortodontik tedavi ile düzeltilebilir.Günümüzde ortodontik tedavinin sadece çocuklara uygulanabileceği görüşü yavaş yavaş yerini, “her yaşta ortodonti” fikrine bırakmıştır. Özellikle;

- Çapraşıklık sebebiyle dişlerini iyi temizleyemeyen ve bu nedenle dişeti problemleri yaşayan hastalarda,

- Dişlerinin arasında geniş boşluklar olan bireylerde,

- Diş kaybına uğramış hastalara uygulanacak protezlerden ve özellikle implant tedavilerinden önce,

-Dişin desteğinin kaybına sebep olan diş eti hastalıklarından sonra ,

-Doğuştan meydana gelen daimi diş eksikliklerinin tedavilerinden önce , ortodontik tedavi en sağlıklı ve estetik sonuca ulaşabilmek için erişkin hastalara uygulanan bir yöntemdir

ÇOCUKLARDA ORTODONTİ

  Ortodontik tedavide zamanlama, problemin tipine ve şiddetine göre değişkenlik gösterir. Amerikan Ortodontistler Birliği ilk ortodontik muayenenin 7 yaşında yapılması gerektiğini öngörmektedir. Ortodontistiniz bu yaşta dişlerdeki kapanış ilişkisini değerlendirip, çocuğunuzdaki mevcut tablonun normal olup olmadığı hakkında size bilgi verebilir. 7 yaşında başlayan daimi dişlenmeye geçiş süreci ortalama 12 yaşına kadar devam eder.

 Bu dönemde yapılan ortodontik muayeneler, problemlerin erken tespit edilebilmesi adına önemlidir. Böylece ortodontik anomalilerin oluşumu engellenebilir ya da şiddeti azaltılıp daha sonraki tedavi ihtiyacı süresi kısaltılabilir. Karışık dişlenme döneminde yapılan ortodontik müdahaleler genellikle koruyucu ve önleyici ortodontik tedavilerdir.Bu dönemlerde ortodontistiniz erken müdahalelerde bulunabilir veya sizi 3-6 aylık periyotlar ile kontrollere çağırabilir. Erken müdahalelerde genelde takıp-çıkartmalı apareyler (damaklık) kullanılır ve bu ilerde yapılacak olan sabit tedavinin (tel tedavisi) süresini kısaltır. Çocuk ortodontisinin erişkin ortodontisine göre en önemli avantajı, ortodontistlerin bu dönemde çocukların büyüme ve gelişiminden faydalanmaları ve kemiği yönlendirebilmeleridir.

TEDAVİ SÜRESİ NEDİR?

 Ortodontik tedavinin süresi anomalinin şiddetine göre değişmekle beraber ortalama 1,5 - 2 yıl kadar devam etmektedir. Bazı kapanış bozuklukları tek aşamalı bir tedaviyle halledilebilirken, bazı tedaviler iki-üç aşamadan oluşmaktadır. Tedavinin sonucu; hastanın, hastanın ailesinin, aile dişhekiminin ve ortodontistin arasındaki bir takım çalışmasına bağlıdır.

  Ortodontist,dişleri ve çeneleri düzeltmek için uzmanlığının getirdiği bilgileri,tedavi planını ve teknikleri sunar. Aile dişhekimi,dişlerin ve dişetlerinin temiz ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Hasta ise,dişlerinin ve çenelerinin istenilen yönde ve planlanan sürede hareket edebilmesi için ortodontistinin söylediklerini harfiyen uygulamalıdır.

TEDAVİ AŞAMALARI NELERDİR?

 İlk Muayene :

  İlk randevuda doktorunuz kapsamlı bir ortodontik muayene yapacak, ortodontik tedaviye gerek olup olmadığı şayet gerekli ise ne zaman yapılması gerektiği konusunda size bilgi verecektir. Doktorunuz, tedavinin yaklaşık ne kadar süreceği ve tedavi maliyeti ile ödeme alternatifleri konusunda da sizi bilgilendirecektir. Ortodontik tedaviye başlamadan önce ağzında hiçbir çürük diş olmamalıdır. Sürekli gittiğiniz diş hekiminize tüm dolguları yaptırmış olmanızı, diş taşı temizliğinin yapılmış olmasını fırçalama esnasına dişetlerinizin kanamamasını tavsiye ederiz.

Devamı...

NEREDEYİZ?